دوشنبه 01 مرداد 1403 - 08:54

اطلاعیه
  • بهترين هاي مسابقات کشوري بهمن 1402 به اردو فراخوانده خواهند شد
  • گيلان ميزبان کلاس هاي بازآموزي مربيان و کارورزي در13 الي 15 ارديبهشت 1403 خواهد بود

تاریخ ارسال :1394/01/29     زمان ارسال: 22:27:02 تعداد بازدید: 5095


تعريف هاپکــيدو  

"هاپکيدو نه تنها يک هنر دفاع شخصي است بلکه نوعي هنر با توانايي مشروط براي کنترل ذهن، روح و بدن به سمت بيشتر هماهنگ شدن است."

هاپکيدو از سه کلمه هاپ ( هماهنگي) کي ( انرژي ) دو (طريقت - راه) و به طور کلي راه و روش هماهنگي انرژي است.

از آنجا که اصول فيزيکي حرکت و تفسير لغوي نام هاپکيدو اتحاد نيروهاست ، اين هنر رزمي به عنوان يک ورزش موثر و قوي دفاع شخصي شناخته شده است.

هاپکيدو يعني استفاده از نيروي حريف برعليه خودش زيرا در هنگام دفاع در مقابل ضربات حريف چه با دست و پا و چه با سلاح ، يک هاپکيدو کار به جاي قرار گرفتن در مقابل مسير حرکت نيروي مهاجم ، با نيروي او هم مسير مي شود و بدين ترتيب نيروي جنبشي حاصل از حرکت حريف نيز به خدمت وي در مي آيد.نکته ديگر اينکه قدرت بدني نقش مهمي در اجراي تکنيکهاي هاپکيدو ندارد زيرا هنر جو با فراگيري نقاط حساس و عصبي بدن و همچنين نقاط طب سوزني و طب فشاري هنگام حمله باهدف گيري روي نقاط حساس با حداقل انرژي ، حداکثر نيرو را به ضعيف ترين نقطه بدن حريف وارد مي کند.از اين رو زن و مرد ، از هر سن و با هر وزن و اندازه اي مي توانند از آن استفاده نمايند. در واقع تکنيکهاي هاپکيدو به گونه اي طراحي شده که هر حمله اي از طرف حريف را طي حرکات صلح جويانه به خود حمله کننده بر مي گرداند و بر خلاف بسياري از هنر هاي رزمي که تا حدودي انحصاراً برپايه ضربه زدن (مشت يا لگد) بنا شده است،هاپکيدواين امکان را به شخص مي دهد تا حمله کننده را بدون زخمي کردن يا ضربه زدن ، در شرايطي که گاهاً حتي  ممکن است منجر به جراحت و يا مرگ شود، کنترل کند. البته در مواقع ضروري از ضربات تخريبي و معجره آساي  دست و پا نيز استفاده مي شود.

به طور خلاصه آموزش هاپکيدو شامل :

آمادگي جسماني ، ضربات متنوع و تخريبي دست و پا ، تکنيکهاي قفل مفاصل ، شناسايي نقاط حساس و عصبي بدن ، تکنيکهاي پرتابي ، تسليم و خفه کردن ، تکنيکهاي پليسي ، آموزش و دفاع در مقابل انواع سلاح سرد ، روشهاي نوين مبارزات آزاد،مبارزات زميني، تعمق ومعالجه و ... مي باشد.

                                                                                          

  •  هاپکيدو انعکاس صداي وحدت و هماهنگي که برگرفته از امواج درياي شرق است .
  • هاپکيدو برگرفته از تکاپوي سرعت ، دقت و عکس العمل است .
  •  هاپکيدو يعني توانايي قدرت ، اعتماد به نفس ، عشق ، زندگي .

          

برو به بالا