چهارشنبه 01 اسفند 1397 - 23:45

اطلاعیه
  • تيم ملي هاپکيدو کرواسي و ايــران جام دوستي رفت و برگشت برگزار خواهند کرد.

تاریخ ارسال :1394/01/29     زمان ارسال: 22:27:02 تعداد بازدید: 4609


تعریف هاپکیدو  

"هاپکیدو نه تنها یک هنر دفاع شخصی است بلکه نوعی هنر با توانایی مشروط برای کنترل ذهن، روح و بدن به سمت بیشتر هماهنگ شدن است."

هاپکیدو از سه کلمه هاپ ( هماهنگی) کی ( انرژی ) دو (طریقت - راه) و به طور کلی راه و روش هماهنگی انرژی است.

از آنجا که اصول فیزیکی حرکت و تفسیر لغوی نام هاپکیدو اتحاد نیروهاست ، این هنر رزمی به عنوان یک ورزش موثر و قوی دفاع شخصی شناخته شده است.

هاپکیدو یعنی استفاده از نیروی حریف برعلیه خودش زیرا در هنگام دفاع در مقابل ضربات حریف چه با دست و پا و چه با سلاح ، یک هاپکیدو کار به جای قرار گرفتن در مقابل مسیر حرکت نیروی مهاجم ، با نیروی او هم مسیر می شود و بدین ترتیب نیروی جنبشی حاصل از حرکت حریف نیز به خدمت وی در می آید.نکته دیگر اینکه قدرت بدنی نقش مهمی در اجرای تکنیکهای هاپکیدو ندارد زیرا هنر جو با فراگیری نقاط حساس و عصبی بدن و همچنین نقاط طب سوزنی و طب فشاری هنگام حمله باهدف گیری روی نقاط حساس با حداقل انرژی ، حداکثر نیرو را به ضعیف ترین نقطه بدن حریف وارد می کند.از این رو زن و مرد ، از هر سن و با هر وزن و اندازه ای می توانند از آن استفاده نمایند. در واقع تکنیکهای هاپکیدو به گونه ای طراحی شده که هر حمله ای از طرف حریف را طی حرکات صلح جویانه به خود حمله کننده بر می گرداند و بر خلاف بسیاری از هنر های رزمی که تا حدودی انحصاراً برپایه ضربه زدن (مشت یا لگد) بنا شده است،هاپکیدواین امکان را به شخص می دهد تا حمله کننده را بدون زخمی کردن یا ضربه زدن ، در شرایطی که گاهاً حتی  ممكن است منجر به جراحت و یا مرگ شود، کنترل کند. البته در مواقع ضروری از ضربات تخريبي و معجره آساي  دست و پا نيز استفاده می شود.

به طور خلاصه آموزش هاپکیدو شامل :

آمادگی جسمانی ، ضربات متنوع و تخریبی دست و پا ، تکنیکهای قفل مفاصل ، شناسایی نقاط حساس و عصبی بدن ، تكنيكهاي پرتابي ، تسليم و خفه كردن ، تکنیکهای پلیسی ، آموزش و دفاع در مقابل انواع سلاح سرد ، روشهای نوین مبارزات آزاد،مبارزات زمینی، تعمق ومعالجه و ... می باشد.

                                                                                          

  •  هاپکیدو انعکاس صدای وحدت و هماهنگی که برگرفته از امواج دریای شرق است .
  • هاپکیدو برگرفته از تکاپوی سرعت ، دقت و عکس العمل است .
  •  هاپکیدو یعنی توانایی قدرت ، اعتماد به نفس ، عشق ، زندگی .

          

برو به بالا